BANYO ZAMANI GÜNÜN EN GÜZEL SAATİ NASIL OLUR?

Bütün çocuklar banyo yapmayı sevmeyebilir. Ancak aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun mutlu ve güvenli bir banyo saati geçirmesi için yararlı olabilir.

· Çocuğunuzu banyoda bir saniye bile yalnız bırakmayın ve dikkatle izleyin.

· Banyodan çıkmak zorunda kalıyorsanız çocuğunuzu da yanınızda götürün.

· İdeal banyo suyu sıcaklığı, çocuğunuzun vücut ısısıyla aynı olduğundan, suyun ısısını 37 derecenin altında tutun. Su sıcaklığını bileğiniz veya dirseğin ile kontrol edin. Gerekirse bu amaç için üretilmiş termometreleri kullanabilirsiniz.

· Çocuğunuza kendini nasıl yıkayacağını gösterin ve yalnızca gerektiğinde yardım sağlayın. Bu, öz bakım yeteneğini arttırır.

· Su oyuncaklarını durulayın ve saklamadan önce kurumalarını bekleyin. Sıkıldığında su fışkırtan oyuncaklardan içlerinde su biriktiği için sakınılmalıdır

· Vücudunuzu temiz tutmanın neden önemli olduğu hakkında anlayabileceği dilde konuşun. Onu hasta edebilecek mikropları temizlemenin önemini anlatın.

· Çocuğunuz saçları durulanırken sorun çıkarıyor ise (birçok çocuğun yaptığı gibi), alnında kuru bir havluyu nasıl tutabileceğini gösterin veya plastik bir vizör ve hatta eğlenceli bir gözlük takmasına izin verin. Bazı çocuklar üçünü de yapmak isteyebilir. Buna izin verin.

· Banyo zamanı dolu, boş, batan, batmayan, soğuk, erime gibi kavramları anlatmak amacıyla kullanılabilir.

· Banyo rutin hayatın bir parçası olmakla birlikte; boğulma, yanma, elektrik çarpması, zehirlenme gibi riskleri içeren bir ortamdır.

· Çocuğunuzla birlikte kalabilmeniz için her şeyi önceden hazırlamak (örneğin havlular, temiz giysiler, bebek bezleri) gereklidir.

· Banyoda her zaman çocuğunuzu tutabileceğiniz mesafede olun. Unutmayın! banyo ekipmanları örneğin, file, koltuk gibi, bebeğinizin güvenliği için tek başına yeterli değildir.

· Büyük kardeşler, küçük kardeşlerinin tehlikede olduğunu algılayamayabilirler veya bir yetişkin kadar çabuk tepki veremeyebilirler. Bu nedenle, banyodaki çocuklar abi veya ablaların gözetimine bırakılmamalıdır.

· Dikkatinizi dağıtabilecek, telefon görüşmesi veya kapı zili gibi unsurları dikkate almayın. Gerekirse banyo zamanını erteleyin.

· Kullanımdan hemen sonra banyodaki suyu boşaltın.

· Yıkama ve oyun için sadece yeterli miktarda su bulundurun. Göbek deliği yüksekliği tek başına oturabilen bir çocuk için yeterlidir.

· Kullanılmadığı zaman banyo kapısını kapalı tutun.

· Elektrikli aletleri prizden çekin ve çocuğunuz banyo yaparken bunları ulaşamayacağı bir yerde bulundurun.

Bir yanıt yazın